Logo bg.rotaautoservice.com
Категория: Автоматично

За да влезете в челната десетка: най-добрите руски водачи на състезателни автомобили

Даниил Квят Даниил Квят

Резултатът на годината за Quat, който говори във Формула 1 от 2014 г., беше предсрочно уволнение от екипа на Toro Rosso и цялата система Red Bull. Даниел наистина прекара обективно най-лошия сезон в предвидимата си кариера. Понякога пречките са предотвратени, понякога - състезателни инциденти, включително сблъсък със съотборник. Но в по-голямата си част смятам, че резултатите и увереността на ездача бяха повлияни от прекомерен натиск от екипа.

И още: Quat не се представи в най-важното световно първенство в най-добрата кола - и най-малкото отбеляза точки.

9. Никита Мазепин

Image
Image

Втори сезон във Формула 3 на европейското първенство (под егидата на FIA) Никита завърши на десето място - три подиума в тридесет състезания.

Изглежда нищо особено, но зад 18-годишния московчанин имало пилоти с по-известни имена. Това са Мик Шумахер и Педро Пике - деца на световни шампиони. А също и Харисън Нюи - син на изключителен дизайнер на Формула 1.

Успехите на Мазепин бяха забелязани още по-рано, на сцената на картинг, така че преди година той стана състезател в програмата за развитие на екипа на Force India F1.

8. Михаил Алешин

Михаил Алешин

Михаил Алешин Михаил Алешин

Альошин завърши непълния сезон в главния шампионат на американската формула IndyCar (дванадесет състезания от седемнадесет) в средата на турнирната маса. Без много блясък и само три пъти удря първите десет на финала. В Indy 500, голямото състезание на "всички" на САЩ, той зае тринадесето място - много достоен резултат.

Като цяло 30-годишният московчанин не се справи с очакванията на феновете и посвети остатъка от сезона да работи върху нов прототип по проекта SMP Racing и да стартира в индивидуални състезания за издръжливост.

7. Никита Троицки

Никита Троицкий

Никита Троицки Никита Троицки

Той прекара сезона в младшата серия Euroformula Open (свързана с Формула 3 по отношение на техническите характеристики), където стана сребърен медалист при първия опит, най-добрият новодошъл и, съответно, победител сред дузина новодошли (Шампионат на новобранците).

Общо 18-годишният Петерсбург има девет подиума на шестнадесет старта и само едно събиране. Между другото, почти всички победи тази година бяха събрани от британеца Харисън Скот (21 г.), ставайки шампион много, много преждевременно и без никаква конкуренция.

6. Егор Оруджев и Матевос Исаакян

Егор Оруджев & Матевос Исаакян

Egor Orujev & Matevos Isahakyan Egor Orujev & Matevos Isahakyan

Прекарала цялата година заедно. Те се представиха заедно в световната серия V8 (бивша Формула Рено 3.5). В същото време 19-годишният Исаакян изпревари по-опитния Оружев, който навърши 22 години в края на сезона. Матевос стана вицешампион, Егор - шести. (И заглавието, което Исаакян загуби, между другото, на Пиетро Фитипалди - внук на великия Емерсън.)

И заедно, те стартираха в състезателните серии LMES за издръжливост на прототипа на Dallara LMP2. Победата във Франция и подиумите на етапите в Белгия и Португалия донесоха дуото четвърто място в турнира - много солиден за толкова млад екипаж.

5. Едуард Николаев

Эдуард Николаев

Едуард Николаев Едуард Николаев

Безспорно триумфът на екипа на КАМАЗ-Мастър на рали-рейда Дакар 2017 е приятен. Но той е просто друг в дълга поредица от триумфи - строго погледнато, дванадесетият за петнадесет години. Този път екипажът на Едуард Николаев се отличи - пилотът повтори собственото си постижение от 2013 година.

В класификацията на камионите Dakarov (и в други тестове също) няма толкова много екипи, зад които стои мощна централа със своите финансови и инженерни възможности. Следователно за КАМАЗ за последните десет години победата се счита за нормално постижение, а местата от втория нататък са почти поражение.

4. Робърт Шварцман

Роберт Шварцман

Робърт Шварцман Робърт Шварцман

Друг представител на руската състезателна програма SMP Racing щурмува Euroseries на Formula Renault 2.0 (над тридесет пилота). Преди година Петерсбург беше осмият тук, сега е бронзов медалист. И в началото той беше лидер, но в средата на сезона изпита ивица от относителни неуспехи - почти без подиуми и победи.

Третото място обаче беше достатъчно, за да бъде забелязано на глобално ниво. През октомври 18-годишният Робърт получи предложение да влезе в Академията за водачи на Ferrari, което той не можа да откаже. Сега руснакът ще трябва да се премести на постоянно местожителство в Маранело, по-близо до централата на Ферари и едноименния отбор Формула 1 - това е условието за тренировки.

3. Алексей Лукянук

Алексей Лукьянюк

Алексей Лукянук Алексей Лукянук

Ралистът в Санкт Петербург отново посвети сезона на Европейското първенство (FIA ERC). Въпреки това, след победа на майския етап, Рали Ислас Канариас бе последван от тежък инцидент по време на тренировки в Псковска област. Пилотът претърпя операция в спешния център, след което възвърна форма, като пропусна няколко важни старта. Но вече в края на август той завърши на второ място в чешкия рали Злин.

Надеждите за медали продължиха до финалния етап - в Латвия. Лукянук водеше, но катастрофира колата на дърво. Резултатът - четвърто място в първенството. Въпреки че Алекс беше сребърен медалист на ERC година по-рано, представянето му не се смята за крачка назад.

Image
Image

2. Артем Маркелов

Артем Маркелов

Артьом Маркелов Артьом Маркелов

По време на подготовката на материала шампионатът на FIA Formula 2 (в миналото - комерсиалната серия GP2) все още не е приключил. За сцената до финала 23-годишният руснак имаше три победи и третото място във временното класиране - с шансовете да остане вторият. Последната надпревара в ОАЕ донесе на Маркелов четвърта победа, а статутът на вицешампион - изключително постижение.

Според всички исторически канони, Формула 2 е второто в света (след Формула 1) състезателно първенство по значимост. Артем участва в него вече четвърта година, неизменно като част от екипа на руското време.

1. Сергей Карякин

Сергей Карякин

Сергей Карякин Сергей Карякин

Първият руснак, спечелил Дакар, не беше в класирането на камионите. Победата за него беше компенсирането на ATV - Quad. За разлика от автомобилните екипажи, Сергей сам измина всичките 8782 км от изтощителното разстояние. В същото време 26-годишният родом от Екатеринбург нямаше специална техническа поддръжка и имаше минимум спонсори.